Chemistry Students

Chemistry & Biochemistry Awards

CHEMISTRY DEPARTMENT AWARDS  RECIPIENT

 

GENERAL CHEMISTRY

                2009-2010:  Tara Hudson

                2010-2011:   Maxwell Denies

                2011-2012:    Andrew Bortz

                2012-2013:    Eunna Huh

                2013-2014:    Zachary Eklum

                2014-2015:

                2015-2016:    Ralph Crisci

Organic Chemistry

                2009-2010:  Leah Kerns

                2010-2011:   Samantha Collins

                2011-2012:   Maxwell Denies

                2012-2013:   Andrew Bortz

                2013-2014:   Jeffrey Martin

                2014-2015:  

                2015-2016:   Justin Davison

Analytical Chemistry (Thumm)

                2009-2010:   Dan Austin

                2010-2011:   Barry Moore

                2011-2012:   Samantha Collins

                2012-2013:   Tony Lake

                2013-2014:   Andrew Bortz

                2014-2015:   Robert Schrader

Dingledy Physical Chemistry

                2009-2010:   Amanda Button

                2010-2011:   Alise Farr

                2011-2012:   Samantha Collins

                2012-2013:   David butzer

                2013-2014:   Eunna Huh

                2014-2015:   

                2015-2016:   Justin Davison

Moos Outstanding Senior

                2009-2010:   Scott Simpson

                2010-2011:   Barry Moore II

                2011-2012:   Kierra Huihui

                2012-2013:   Tony Lake

                2013-2014:   David Butzer

                2014-2015:   Cassidy Benson

Teaching Assistant

    2009-2010:  Barry Moore II

    2010-2011:   no candidate

    2011-2012:   Jade Lauzon

    2012-2013:  Tony Lake  

    2013-2014:   Joseph Kubek

Keller Outstanding  Research 

    2009-2010:  Dan Dykstra

    2010-2011:   no candidate

    2011-2012:   Adam Kowalczyk

    2012-2013:   Kevin Marsh

    2013-2014:    

    2014-2015:   Elizabeth Shaw

                Department Service

     2009-2010:   Amanda Button

     2010-2011:   Amanda Button

     2011-2012:   Greg Terho

     2012-2013:   David Butzer

     2013-2014:   Cassidy Benson

     2014-2015:   Allison Martin

Dingledy Memorial Fund - Scholar

   2009-2010:  Barry Morre II  

   2010-2011:   Jessica Wales

   2011-2012:   Smantha Collins

   2012-2013:   Anthony Lake

   2013-2014:   Robert Schrader

   2014-2015:   Jeffrey Martin

   2015-2016:   Justin Davison

 Mary J. Marletta Memorial Scholarship

   2009-2010:  Angela Conrad 

   2010-2011:   no candidate

   2011-2012:   Andrea Fontaine

   2012-2013:   James Wilson

   2013-2014:   Elena Quigley

   2014-2015:   Andrew Pszonak

   2015-2016:   Abigail Agbi

 

 Robert Maytum Scholarship

    2011-2012:   Anthony Lake

   2014-2015:  Frank Vecchio, Jorge Escobar, Phil Frankino

Kumler Award

    2009-2010:  Dan Austin 

    2010-2011:   Alise Farr

    2011-2012:   Tim Parker

    2012-2013:   Kyle Delgado

    2013-2014:   Joseph Kubek

    2014-2015:   Andrew Bortz

 Supplemental Award

     2009-2010:  Samantha Collins

     2010-2011:   no candidate

     2011-2012:   Amy Lewis

     2012-2013:   Robert Schrader

     2013-2014:   Jessica Zagari

     2014-2015:   Ryan Scott

Constanza Fund

    2009-2010:  Alise Farr

    2010-2011:   Tyler Fritsch

    2011-2012:   Samantha collins

    2012-2013:   Edward Donowick

    2013-2014:   Daniel Nickle

    2014-2015:  Cory Emborski

    2015-2016:  Robert Phillips-Pecyne

Boriello Fund

    2010-2011:  Kyle Reeser

    2011-2012:   David Butzer

    2012-2013:   Robert Schrader

    2013-2014:   Anthony Marsh

    2014-2015:   M. Shively, M. Shapovalova

OUR Future

    2009-2010:  Mark Kryman 

    2010-2011: 

    2011-2012:   Adam Kowalczyk

    2012-2013:   

    2013-2014:  Kevin Marsh

    2014-2015:  Cassidy Benson

    2015-2016:  Timothy Zembrysk

 

 

 

               

 

 

 

               

 

 

 

Take the next step